Фестивалі України

Субота, 04.05.2024, 12:29

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід


Головна » Статті » Кіно

Фестиваль Сучасного Угорського кіно.

У столичному кінотеатрі "Київ" пройшов перший Фестиваль Угорського кіно. Жителі і гості столиці познайомилися з кращими картинами угорських режисерів, знятих за останні 10 років.

Перший крок до знайомства

Подорож у світ угорського кінематографу українцям подарували досить відоме в середовищі шанувальників інтелектуальних фільмів Продюсерське агентство "Артмедіа", Посольство Угорської Республіки в Україні, угорський кіноцентр Magyar Filmunio, Культурний центр "Кінотеатр "Київ". Меценатами проекту виступили OTP Bank, що є дочірньою структурою найбільшого фінансового інституту Угорщини OTP Bank Plc., а також Хімічний завод "Гедеон Ріхтер" (Угорщина), його Представництво "Ріхтер Гедеон Нрт". у Україні.

"Фестиваль венгеркого кіно проходить в Україні уперше, - розповідає керівник проектів Продюсерського агентства "Артмедіа" Світлана Черныш, - Ми постаралися підібрати різноманітні картини - від класики до авангарду, щоб під час першого знайомства з угорським кінематографом український глядач отримав усебічну інформацію про кіномистецтво цієї країни".

У програмі фестивалю - роботи метрів угорського кінематографу Лягла Шандора ("Ноїв ковчег"), Иштвана Сабо ("Родичі"), Кароли Макк ("Довгий уик-енд в Пеште і Буде"), Пітера Тимара ("6:3"), а також картина Дьордя Палфи "Гикавка", що здобула славу одного з найбільш провокаційних і несподіваних фільмів сучасності. "Угорський фільм старий і молодий одночасно, - розповідає Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Угорщина в Україні Андраш Баршонь.

- З одного боку, у нашого кінематографу давня і багата історія, а з іншою, - останні 20 років подарували нам цілу плеяду з більше 120 талановитих акторів і режисерів, новий погляд на кінематограф і сучасну філософію життя. Для нас велика честь, що проект підтримали такі спонсори як OTP Bank і "Гедеон Ріхтер". Я думаю, цей фестиваль стане лише першим кроком на шляху знайомства українців з угорською культурою. І кроком дуже цікавим : на мою думку, програма фестивалю представляє кращі роботи від найталановитіших майстрів".

Другий ренесанс

На думку критиків, саме зараз Угорщина удруге переживає грандіозний підйом в кіномистецтві. Якщо в 70-80-х імена угорських режисеров звучали серед переможців найпрестижніших фестивалів, то в 90-і в сфері намітився застій. Режисери перестали бути дессидентами (влада ослабила контроль, і боротися стало ні з ким), виникла потреба шукати додаткові джерела фінансування. Врятував країну Закон про кіно, одноголосно прийнятий парламентом в 2003.

Закон припускає державне фінансування галузі, при якому засіб розподіляють не абстрактні чиновники, а Союз кінематографістів. Відтоді справи пішли на лад. Наново заявили про себе класики національного кінематографу, представивши свої нові роботи. З'явилися яскраві імена молодих режисерів. Тому сучасний угорський кінематограф представлений багатством стилів і сюжетів. Втім, усіх проблем галузі це не вирішує. "Бюджет однієї картини в середньому складає 1 млн.

євро, - говорить спеціальний гість фестивалю Пал Шандор, - в Угорщині проживає 10 млн. чоловік. А квиток в кіно, в середньому, коштує 10 євро. Виходить, що навіть вийти на нуль, орієнтуючись на внутрішній ринок, дуже складно. Тому угорські режисери погоджуються співпрацювати в міжнародними кінокомпаніями. Але при такій співпраці великий ризик втратити національну автентичність". Проте, поки кінематограф країни залишається досить цікавим і оригінальним.

Лавіруючи між культурами заходу і сходу, угорські режисери створюють справжні шедеври.

Новий шедевр визнаного класика

Фільмом відкриття фестивалю стала робота Лягла Шандора "Ноїв ковчег". Фільм розповідає про літню людину, яка вирішила прийняти участь в національному телешоу "Кращий дідусь країни", і, завдяки цьому, здійснив свою давню мрію. Фільм знятий не на плівку, а відразу на DVD. "Звичайно, я більше люблю працювати з плівкою, - стверджує пан Шандор, - але час диктує свої умови. Я вважаю, що по-справжньому хороший режисер повинен зуміти зняти фільм так, щоб глядач захотів подивитися його навіть на екрані мобільного".

"Ноїв ковчег" Ліг Шандор зняв після 19-річної перерви. "Суспільство розпалося, виникла потреба перебудуватися, змінити власну систему ідеалів. І для цього потрібний був час", - говорить режисер.

Тому в 90-х маестро, на рахунку якого більше 24-х міжнародних нагород (серед них Срібний Ведмідь Берлінського кінофестивалю, премія ФИПРЕССИ в Каннах, Серебрянный Хьюго кінофестивалю Чикаго, премія критиків фестивалю в Карловых Варах), тимчасово припиняє знімати кіно і починає займатися кинопродюссированием. Тут також досягає значних успіхів (приміром, виступає со-продюсером культової картини Еміра Кустуріц "Андеграунд").

Знову взятися за камеру Ліг вирішує завдяки як радам друзів, так і потребі передати ті, що накопичилися за довгі роки творчого мовчання враження. Новий шедевр режисера "Ноїв ковчег" глядачі і критики приймають на ура: в 2007 фільм завойовує "Золотий витязь" на МКФ в Москві за кращу чоловічу роль. До речі, актори, які знімаються у фільмах Пала Шандора без титулів і престижних нагород залишаються украй рідко.

Бездоганно відчута гра і віртуозна операторська робота є однією з візитних карток робіт цього режисера. Проте, ділитися професійними секретами пан Шандор не поспішає, обмежуючись напівжартівливим питанням: "А може, я просто талановитий?

"Це просто диво"!

Окрім спілкування з глядачами за два дні Ліг Шандор встиг погуляти по Києву, відвідати Софіївську і Михайлівську площу, Маріїнський парк, Меморіальний комплекс жертвам Голодомору, Києво-печерську Лавру. "Ви просто не представляєте, наскільки мені тут добре, - ділиться емоціями 73-річний режисер, - Це просто фантастичний потік картинок, емоцій і спілкування. Київ дуже красиве місто. І дівчата в нім дуже красиві. Усе це просто диво".

Враження від перебування в столиці доповнилися ще і тим, що на відкриття фестивалю і перегляд фільму "Ноїв Ковчег" зібрався повний зал глядачів. А по закінченню показу глядачі аплодували режисерові стоячи, дуже багато - із сльозами на очах.

Різні стилі одного кінематографу

Ще один учасник фестивальної програми - фільм "Родичі" культового угорського режисера Иштвана Сабо. Саме його робота "Мефисто" в 1982 році завоювала премію "Оскар" за кращий іноземний фільм, завдяки чому угорський кінематограф отримав визнання на міжнародній арені. Подивитися картину легендарного режисера було цікаво ще і тим, що в ній знімається досить відомий українському глядачеві Олег Табаков.

"Ми з Иштваном Сабо вже багато років великі друзі, - розповідає Ліг Шандор про взаимотношениях з колегою, - Він дуже талановита людина. Але роботи ми знімаємо різні. У фільмах Иштвана ковзає закінчена думка, яку режисер упродовж усієї картини пояснює глядачеві. Я ж намагаюся знімати фільми, після яких залишається відчуття недомовленості, а кінцівку глядач додумує сам". "Родичі" оповідають про політика, який намагається вести чесну гру в умовах корумпованої системи влади.

На межі фантастики

Картина Дьорда Палфи "Гикавка" представила українському глядачеві кардинально новий підхід до кінематографії. У картині немає жодного слова, окрім двох пісеньок, які розкривають головну інтригу картини, а також - перманентного гикання літнього чоловіка, який увесь фільм сидить на лавці і спостерігає за тим, що відбувається. "Гикавка" рясніє красивими картинами угорської природи, візуальним описом побуту, сільськими натюрмортами.

На тлі усієї цієї пишності численні вбивства, які мешканки села здійснюють без будь-якого серйозного мотиву, проходять майже непоміченими. І навіть найкривавіші сцени не викликають жах у глядача. Радикальне новаторство принесло Дьорду Палфи міжнародне визнання генія авангарду, а "Гикавці" - Головний приз на МКФ в Сочі-2003, Приз Фассбиндера і за дебют на престижному МКФ в Сан-себастьяне, Спеціальний приз ФИПРЕССИ за особливий погляд.

Комедія Пітера Тимара "6:3" захоплює захоплюючими перепетиями сюжету, примушує замислитися про парадокс часу і нашому до нього відношенні. І, нарешті, "Довгий уик-енд в Пеште і Буде" Кароли Макка презентує абсолютно інший емоційний ряд. Чуттєва мелодрама розповідає про любов і внутрішню боротьбу, над якими не владний час. До речі, ця картина зібрала максимальну кількість глядачів - і потрапити на показ змогла тільки половина охочих. "Дуже радує.

Що угорське кіно припало українцям до душі, - стверджує Світлана Черныш, - Глядачі аплодували у кінці кожного фільму".

Продовжити знайомити українців з шедеврами угорського кінематографу організатори планують наступного року.

ФІЛЬМИ ФЕСТИВАЛЮ

"НОЇВ КОВЧЕГ"

(мелодрама, 2007 рік, тривалість 104 хв.)

Режисер: Ліг Шандор. Автор сценарію : Жужа Той.

У ролях: Дежо Гараш, Ангела Штефанович, Ференц Каллои, Мари Торочик, Андраш Соку, Шандор Бодар, Дезо Сабо, Петер Вида, Ірен Бордан

Сюжет: Ноїв Ковчег - житловий квартал в Будапешті. Головний герой фільму Еді Сток зі своєю внучкою потрапляють на телевізійне шоу, де мають можливість виграти 5 мільйонів форинтів. Увесь квартал допомагає Еді в підготовці. Люди, які нещодавно лаялися між собою по дурницях, об'єднуються однією спільною метою: "Еді повинен виграти". Цей фільм - про незвичайні пригоди головного героя і його внучки в боротьбі за перемогу, про переваги дружніх стосунків, про радість, оптимізм, надію і віру в себе..

Нагорода: XVII МКФ "Золотий Витязь" - Приз за кращу головну чоловічу роль Дежо Гарашу.


".6:3"

(пригоди з елементами фантастики, 1998 рік, тривалість 90 хв.)

Режисер: Пітер Тимар. Автор сценарію : Пітер Тимар.

У ролях: Кароли Еперьеш, Кристо Солои, Томаш Чех, Ференц Каллои, Ласло Банффи, Андраш Керн, Моніка Уллман.

Сюжет: Фільм присвячений несподіваній, сенсаційній події в історії світового спорту. У 1953г. футбольна збірна Угорщини грала у фіналі Чемпіонату світу проти непереможної на той час збірної Англії. Усе життя Угорщини зосередилося на фінальному матчі. Несподівано, за годину до початку трансляції, в одному з ресторанів Будапешта з'являється чоловік на ім'я Тутти, який намагається описати увесь сценарій матчу з усіма подробицями, посекундними діями гравців, прізвищами футболістів, які заб'ють голи.. Почався матч. І що?

Він проходить за сценарієм Тутти.. Його особу зацікавила Службу Безпеки Угорщині. Що це було? Хто такий Тутти? Що насправді сталося?


".РОДИЧІ"

(кримінальна мелодрама, 2006 рік, тривалість 110 хв.)

Режисер: Иштван Сабо. Автор сценарію : Иштван Сабо, Жигмонд Мориц.

У ролях: Шандор Чаньи, Илдико Той, Олег Табаков, Еріка Марожан, Кароль Еперьеш, Чава Пиндрох,

Ференц Каллои, Пирошка Молнар, Иржи Менцель

Сюжет: Так вже склалося, що угорці голосують не "за", а "проти" когось. Замість корупціонера Маркози, генеральним прокурором міста Заратнок стає Иштван Копжас, людина з чистим серцем. Його кишені порожні, а голова повна думками про те, як врятувати світ. Але, замість того, щоб міняти життя міста до кращого, Иштван вимушений витрачати сили на протистояння величезному мафіозному угрупуванню, в якому безліч "родичів".

Фільм-учасник програми ММКФ 2006


"ДОВГИЙ ВИКЕНД В ПЕШТЕ І БУДЕ"

(мелодрама, 2003 рік, тривалість 90 хв.)

Режисер: Кароли Макк. Автор сценарію : Кароли Макк, Марк Влесинг.

У ролях: Іван Дорвош, Мари Торочик, Естер Надь, Калози Елен Аткинс, Дежо Горош, Аттила Косаш, Емеже Вошвари.

Сюжет: Роздумуючи про сенс життя, Марк згадує трьох жінок у своєму житті. Він давно виїхав з Угорщини і живе на гідну пенсію зі своєю британською дружиною. Дивний нічний дзвінок змушує його повернутися на батьківщину після 40 років відсутності. Марк приїжджає, щоб побачити свою колишню любов і несподівано дізнається про те, що в її минулому є безліч секретів, а сьогодення - далеке від його уявлень про життя. Відкривається багато нових моментів як у минулому, так і в сьогоденні, і, навіть, в майбутньому.

Марк відтворює полотно свого життя з відчуттів і інтимних моментів. Фільм - об життя сучасних угорців, які все ще не можуть повністю відмовитися від минулих ідеалів. Час заліковує рани історії, люди зцилюються і вчаться прощати. Дія фільму развиваеться на тлі красивих пейзажів Будапешта.


"ГИКАВКА"

(авангардний детектив, 2002 рік, тривалість 75 хв.)

Режисер: Дердь Палфи. Автор сценарію : Дердь Палфи.

У ролях: Ференц Бонді, Йожеф Фаркаш, Аттила Косаш, Аги Моргитои, Ференц Надь, Йожеф Рац, Естер Оноди.

Сюжет: Фільм цікавий як експеримент в області кіномови. Він незвичайний в усьому. Глядача вражають великі плани і незвичайні ракурси натуралістичних зйомок. Герої не говорять. При них говорить їх акторська майстерність. Прекрасні режисер і оператор фільму. Кожна комаха, яка повзе по особах героїв, для творців фільму не менш важлива, чим посиденьки мужиків за картами в корчмі.

Але, за видимою пастораллю ховається кримінальний підтекст. У цьому селі сз деяких пір жінки холоднокровно вбивають своїх нелюбимих чоловіків. Місцевий поліцейський намагається ці вбивства розслідувати.

Нагороди: Головний приз на МКФ в Сочі-2003. Приз Фассбиндера і за дебют на престижному МКФ в

Сан-себастьяне, Спеціальний приз ФИПРЕССИ за особливий погляд, Приз глядацьких симпатій на Фестивалі нового східноєвропейського кіно-2002 в Німеччині.

Категорія: Кіно | Додав: lutasia (30.05.2010)
Переглядів: 917 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Форма входу

Пошук

Друзі сайту

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Вы можете получить WMR-бонус в размере 0,01-0,10 WMR на свой кошелек 1 раз в сутки

Кошелек
Код Защитный код

Обмен Webmoney

Как заработать $100 в месяц на своем сайте? Ответ здесь!
добавить сайт в каталог сайтов bestwebdir.info